Historia lotniska Warszawa Modlin

Lotnisko Warszawa Modlin - historia jest bardzo ciekawa, więc warto dowiedzieć się, jak powstał ten popularny port lotniczy. Pierwsze projekty powstały w 1937 roku. Z założenia miało być to lotnisko wojskowe Drugiej Rzeczypospolitej. Lotnisko nie było użytkowane do roku 1940. To właśnie wtedy w okupowanej Polsce powstała baza lotnicza niemieckiej Luftwaffe. W późniejszych latach (aż do 1945 roku) stacjonował tam Korpus Armii Radzieckiej. Dopiero po odzyskaniu lotniska przez Polskę, rozpoczęła się jego rozbudowa. Najwięcej zmian modernizacyjnych przeprowadzono w latach 1949-1953. Jest to okres wyjątkowo dynamicznego rozwoju. Powstały nie tylko hangary, ale również nowy pas startowy, który był przeznaczony dla ciężkich samolotów. Ponadto wzniesiono dużą ilość schronów dla obsługi oraz samolotów. W latach 1953-1956 lotnisko stało się bazą dla 15 Dywizjonu Lotnictwa Bombowego. Odbywały się tam liczne szkolenia. Ponadto było to miejsce składowania niezbędnej floty. To właśnie wtedy powstały plany otworzenia Centrum Szkolenia Lotniczego Wojska Polskiego, a także Szkolnego Pułku Śmigłowców. Około 25 lat później władzę nad lotniskiem przejęła Lotniczka Eskadra Doświadczalna. Po roku jednostka została przejęta przez Agencję Mienia Wojskowego.

Jedną z najważniejszych dat w historii lotniska jest 8 lutego 2010 roku. Od tego dnia lotnisko zostało wpisane do rejestru lotnisk cywilnych, dzięki czemu mogło ono obsługiwać samoloty pasażerskie. Był to niewątpliwy przełom, który zapoczątkował szybki rozwój tego miejsca. Prace rozpoczęły się od modernizacji lotniska oraz naprawie wielu podstawowych elementów. Niestety od chwili, gdy jednostki bojowe przestały stacjonować na lotnisku, stało się ono mocno zaniedbane. Warto dodać, że problemem był nie tylko zły stan lotniska, ale również protesty ekologów. Stały się one nie lada problemem i negatywnie odbiły się na postępach pracy. Port lotniczy znajdował się w delcie Wisły, co zdaniem osób protestujących zakłócało naturalne życie ptactwa. Na szczęście władze lotniska oraz ekolodzy doszli do porozumienia, więc można było kontynuować proces modernizacji. 

Wielki otwarcie lotniska Warszawa Modlin przypadło na dzień 8 lipca 2012 roku. Był to dzień otwarty, który zwiastował rychły rozwój tego miejsca. Linie lotnicze WizzAir oraz RyanAir postanowiły przenieść się właśnie na to lotnisko. Niezbędne było dopięcie czasochłonnych formalności, jednak dnia 15 lipca 2012 na lotnisku Modlin wylądował pierwszy samolot rejsowy typu Airbus A320. Odnotowano, że przez pierwsze trzy miesiące działalności lotniska obsłużono 500 tysięcy pasażerów, co było niezwykle imponującym wynikiem. W kolejnych miesiącach zostały otwarte nowe linie lotnicze - do Grenoble oraz na Majorkę. Dnia 22 grudnia Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego zadecydował o zamknięciu części lotniska. Linie lotnicze WizzAir oraz RyanAir nie miały możliwości startu oraz lądowania. Niezbędna była nie tylko naprawa lotniska, ale również rekompensata strat, jakie odnieśli przewoźnicy. Byli oni zmuszeni przenieść się na lotnisko Chopina w Warszawie. Na szczęście liczne problemy związane ze stanem technicznym lotniska zostały zażegnane, a zła passa została przerwana. Co prawda linie lotnicze WizzAir nie zdecydowały się na powrót na lotnisko Warszawa Modlin, jednak RyanAir zadeklarowały powrót. Dnia 30 września 2013 roku RyanAir powróciły na lotnisko. Pierwszy lot odbył się wystartował o 10:25 do Palma de Mallorca. Dnia 5 listopada 2013 roku lotnisko obsłużyło milionowego pasażera. Całkiem niedawno, bo 24 kwietnia 2017 roku, doszło do obsłużenia 9 milionowego pasażera.

©2019 Parking Modlin P7. All Rights Reserved. Designed By Other Media

Parking lotnisko Modlin - Green Parking

Search