Lotnisko w Modlinie – wady i zalety

Lotnisko w Modlinie, czyli Międzynarodowy port lotniczy Warszawa-Modlin, zostało otwarte w 2012 roku i znajduje się na terenie Nowego Dworu Mazowieckiego. Od początku cieszy się dużym uznaniem wielu podróżujących, choć oczywiście nie brakuje licznej rzeszy osób niezadowolonych z jego funkcjonowania i będących zdania, że nie spełnia on oczekiwań. Mimo to chętnych na podróżowanie stamtąd nie brakuje. Dlaczego lotnisko Modlin? Jakie są jego najmocniejsze i najsłabsze strony?

Przede wszystkim rzecz dla wielu najistotniejsza, a więc koszty. Port ten obsługuje bowiem tanie linie lotnicze. Szczególną rolę odegrał tu Ryanair, który do dziś, jako jedyny, realizuje w Modlinie loty do 49 miast, położonych na terenie Europy. Podróże i wyjazdy same w sobie nie należą do najtańszych, więc możliwość zaoszczędzenia często niemałych kwot na bilecie jest niezwykle przyciągającą i zachęca wiele osób do korzystania z tej możliwości – świadczyć może o tym choćby fakt, że lotnisko, od momentu powstania, a więc od 5 lat, obsłużyło już kilkanaście milionów pasażerów. Tanie linie oczywiście wiążą się zwykle z obniżonych standardem podróży, jednak wciąż niższa kwota jest tu zdecydowanie elementem przeważającym. Szczególnie, gdy w grę wchodzi podróż na niedalekich dystansach,w obrębie naszego kontynentu. 

Co więc najbardziej zniechęca podróżujących? Dlaczego lotnisko Modlin bywa tak krytykowane? Głównym powodem jest dojazd. O ile Lotnisko Chopina w Warszawie znajduje się w dość dobrej lokalizacji i nie stanowi problemu, szczególnie dla osób przyjeżdżających z innych miast (proste połączenie z Dworcem Centralnym, łatwy dojazd taksówką czy Uberem), to dotarcie do Modlina bywa prawdziwą męką. Położone jest 35 km od centrum stolicy, jednak codzienne, warszawskie korki potrafią wydłużyć podróż na tamtejsze lotnisko do nawet dwóch godzin. Transport z bagażami nie jest więc przyjemny, szczególnie gdy w grę wchodzi obawa o spóźnienie na lot. Wiele osób skarży się więc na nerwy i stres, który kosztował ich w drodze na modlińskie lotnisko. Innym rozwiązaniem jest tu skorzystanie z pociągu Kolei Mazowieckich, TLK oraz EIC, które zatrzymują się na stacji kolejowej Modlin, skąd regularnie kursują autobusy, dowożące podróżnych pod wejście terminala. Nie należy to jednak do najwygodniejszych form docierania na lotnisko, nie każdy ma przecież ochotę na wyprawę z bagażami tym sposobem, dlatego narzekań i skarg wciąż nie brakuje. Znacznie bardziej komfortowy jest dojazd taksówką – trwa on z centrum stolicy ok. 50 minut (w zależności od pory dnia i natężenia ruchu), jednak jego koszt to ok. 200-300 zł. Niektórzy skarżą się także na powierzchnię pomieszczeń na lotnisku i często tłok czy chaos. Inni przypominają, że w 2012, a więc kilka miesięcy po otwarciu Modlina, nastąpiło jego tymczasowe zamknięcie. Powodem było uszkodzenie pasa. Dla wielu stanowiło to sygnał o niskim bezpieczeństwie. Choć rok później lotnisko otwarto na nowo, niektóre tanie linie nie zdecydowały się już na powrót.

Mimo wszystko, władze lotniska planują jego rozbudowę. Nie można też pominąć innych korzyści, wynikających z jego funkcjonowania. Poprawiła się znacznie infrastruktura tej okolicy, wybudowano nowe hotele, sklepy, restauracje, powstało dzięki temu wiele nowych miejsc pracy, sporo ludzi znalazło zatrudnienie, rozwija się gospodarka i turystyka.

©2019 Parking Modlin P7. All Rights Reserved. Designed By Other Media

Parking lotnisko Modlin - Green Parking

Search