Ciekawostki o Lotnisku w Modlinie

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ciekawostkami na temat lotniska w Modlinie, ale też ogólnie lotnictwa, które dla Państwa przygotowaliśmy.
Postaramy się regularnie aktualizować tę listę.

Lotnisko Modlin – lotnisko Luftwaffe

01
Lotnisko Modlin to obecnie cywilny port lotniczy, który jednak ma bardzo ciekawą, wojskową historię. Wraz ze zbliżającym się konfliktem z III Rzeszą, w Polsce opracowano w miejscu dzisiejszego lotniska ważny projekt – utworzenie lotniska lotniczego. Istniejący wówczas tutaj poligon, idealnie się do tego celu nadawał, a wciągu kilku miesięcy utwardzono nawierzchnię tak, że mogła przyjmować samoloty. Szkoda, że lotnisko to przydało się wyłącznie Niemcom, bowiem było jednym z miejsc, w którym stacjonowały samoloty Luftwaffe.

Lotnisko Modlin jako ważne lotnisko wojskowe

02
Lotnisko Modlin aż do XXI wieku było ważnym lotniskiem wojskowym. Znajdowały się tutaj hangary lotnicze, dobudowano drogi kołowania, a z czasem utworzono ważną bazę paliwową. Niewiele osób wie, że tereny te idealnie pasowały na schrony lotnicze dla samolotów. Z czasem lotnisko przekształcono w bazę szkolno-bojową, by wreszcie zrozumieć potencjał tego miejsca dla lotnictwa cywilnego.

Ile kosztowało nas lotnisko w Modlinie

03
Przygotowanie Portu Lotnicze w Modlinie pozornie nie było przedsięwzięciem kosztownym. Całość prac kosztowała 370 milionów złotych, ale ponad 160 milionów dołożyła Unia Europejska. Trzeba jednak pamiętać, że problemy początkowe lotniska, opóźnienia i późniejsze problemy z uruchomieniem, kosztowały podatników około 50 milionów złotych więcej.

Port Lotniczy w Modlinie dla tanich linii lotniczych

04
W zasadzie oficjalnie stwierdzono, że cywilny Port Lotniczy w Modlinie powstał w celu obsługi tanich połączeń lotniczych. Port ten nadaje się do tego idealnie, gdyż dla tanich linii lotniczych jest zdecydowanie tańszy niż Lotnisko Chopina, które przecież jest największym portem lotniczym w Polsce. Tymczasem Modlin znajduje się kilkadziesiąt kilometrów od Warszawy, czyli jest to idealne miejsce na port lotniczy dla tanich przewoźników.

Przepustowość lotniska – garść prawdy

05
Port Lotniczy Modlin został przygotowany tak, aby mógł obsłużyć około 5000 pasażerów dziennie. W rzeczywistości port ten przez długi czas nawet nie zbliżał się do tej ilości. Obecnie obsługuje on około połowę tej ilości pasażerów każdego dnia, choć przyznać trzeba, że przepustowość lotniska rośnie z każdym tygodniem jego działalności.

Samoloty z kodem C

06
Każdy typ samolotu ma swój określony kod. Większość tych, które latają dla tanich linii lotniczych to samoloty z kodem C. Do nich należą między innymi: Airbus A320 czy też Beoing 737. Port Lotniczy Modlin przyjmować ma wszystkie samoloty z tym kodem, a także samoloty mniejsze, w tym również samoloty transportowe typu Cargo.

Kod samolotu zależy od rozpiętości skrzydeł i rozstawu nadwozia

07
Każdy model samolotu ma określoną rozpiętość skrzydeł. To właśnie na podstawie rozpiętości określa się kod samolotu. Tym samym: - Airbus A320 ma rozpiętość skrzydeł 34,1 metra i należy do kodu C, - Boeing 757 ma rozpiętość 38,05 metra i należy do kodu D, - Boeing 747 ma rozpiętość skrzydeł 64,4 metra i należy do kodu E, - AN-225 Mrija o rozpiętości skrzydeł 88,4 metra to samolot kodu F. Jak widać, kody E i F to już prawdziwe lotnicze kolosy. Do przyjmowania takich samolotów niezbędne jest przystosowane do tego lotnisko z odpowiednio szerokim i długim pasem startowym.

Turbulencja – garść ciekawostek

08
Turbulencją nazywamy nieuporządkowany, burzliwy przepływ powietrza o zmiennej prędkości i zmiennym kierunku jego poruszania się. Taka jest oficjalna nazwa tych niebezpiecznych i na pewno nieprzyjemnych zjawisk. Jednak turbulencje mają różne podłoże i mogą być efektem prądów powietrznych. Mogą mieć pochodzenie termiczne, mechaniczne, a także burzowe. Turbulencja jest czymś w rodzaju burzy, czyli połączeniem zimnych i ciepłych jednostek powietrza o zmiennym ciśnieniu.

Mila morska – podstawowa jednostka miary lotniczej

09
Pomimo tego, że samolot znajduje się w powietrzu, to podstawową jednostką miary lotniczej jest mila morska. Jest to dokładnie 1852 metry, co w porównaniu z milą lądową - 1609 metrów, jest pewną stałą, która powstała z: - wygięcia długości łuku ziemskiego, koła wielkiego, czyli dowolnego równoleżnika (np. równika), dla kąta 1 stopnia.

Powietrze jak autostrada

10
Każdego dnia nad ziemią unosi się ponad 5,5 tysiąca samolotów cywilnych. Warto podkreślić, iż są to jedynie loty cywilne. Każdej doby, swój lot odbywa ponad 26 tysięcy samolotów. Ogromne wartości prawda? Takie duże natężenie ruchu lotniczego sprawia, że konieczna jest kontrola przepływu samolotów i ich identyfikacja. Pracuje nad tym Eurocontrol, który tworzy tak zwane tory lotnicze i dla którego pracują kontrolerzy z całego świata. Do ich zadań należy: - kontrola torów lotów samolotów, - sprawdzenie odchyleń od torów lotów, - znajdowanie sytuacji pozornie konfliktowych oraz niebezpiecznych.

Oblodzenie – największy wróg pilotów

11
Nie ma chyba gorszej sytuacji dla pilota oraz samolotu niż oblodzenie. Dotyczy to zarówno samego samolotu jak i pasa startowego. Tym samym, na wszystkich lotniskach instalowane są systemy, które mają przeciwdziałać oblodzeniu. Piloci każdego rejsu są na bieżąco informowani o sytuacji pogodowej. Najbardziej niebezpiecznym zjawiskiem jest albo opad marznącego deszczu, albo tak zwana zmiana cyklu pogodowego. Objawia się ona tym, że samolot pokonuje linię powietrza o dodatniej wartości i wkracza w linie powietrza o temperaturze znacząco niższej, wówczas następuje oblodzenie. Oblodzenie może objąć zarówno elementy kadłuba jak i części mechaniczne, a także pas startowy i jest niezwykle niebezpiecznym zjawiskiem.

Droga startowa a pas startowy

12
Bardzo często pasażerowie samolotów mylą drogą startową z pasem startowym. Tymczasem porównanie tych dwóch, różnych od siebie definicji jest bardzo proste i w zasadzie odbywa się tak samo jak w przypadku dróg samochodowych. Droga startowa może składać się z jednego, dwóch, trzech lub więcej pasów startowych, a każdy samolot może zajmować jeden z nich w celu startu. Jednocześnie samolot potrzebuje całej drogi startowej, aby rozpocząć procedurę startu lub lądowania, natomiast kierunek startu wyznaczają już pasy startowe.

Dreamliner – cudo techniki w inżynierii lotniczej

13
Krytykowany zakup Dreamlinerów przez LOT był według wielu nieprzemyślany. Tymczasem Boeing stworzył jeden z najlepszych, najbardziej nowoczesnych, najbezpieczniejszych i najbardziej zaawansowanych technologiczni samolotów do masowego transportu pasażerów. Minimalne zużycie paliwa przy zachowaniu wielkości i pojemności samolotu, to podstawowy cel, który udało się osiągnąć, stosując zamiast stali kompozyty. Głównie zastosowano tworzywa sztuczne, włókno węglowe i inne, lekkie kompozyty. W samym DreamLinerze zastosowano jedynie 10% stali! Prócz tego w skład tego lotniczego potwora weszło aluminium, tytan i miedź. Osiągnięcie tego, co było zakładane, można uznać za cud techniki, a należące do LOT-u Dreamlinery już zaczęły się spłacać.

Search