Ciekawostki o Lotnisku w Modlinie

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z ciekawostkami na temat lotniska w Modlinie, ale też ogólnie lotnictwa, które dla Państwa przygotowaliśmy.
Postaramy się regularnie aktualizować tę listę.

Start!

01
Szacuje się, że samoloty na świecie startują co około 4 sekundy! Oznacza to, że tylko i wyłącznie nad samą Unią Europejską przelatuje dziennie około 25 000 samolotów. Rekordzistą są jednak Stany Zjednoczone, gdzie każdego dnia startuje około 40 000 samolotów.

Trochę ciekawych liczb

02
Bardzo popularne Boeingi 767 przy każdym locie zabierają ponad 8 ton bagażu swoich pasażerów. Sam lakier Boeinga 767 waży około 700 kilogramów. Szacuje się, że około 30% pasażerów Boeingów 767 boi się panicznie lotów, jednak samo wejście do maszyny znacząco ich uspokaja. Sama rozpiętość skrzydeł samolotu sięga do 51,9 metra. Największy model Boeinga 767 waży nawet 103 tony!

Szybowce to też samoloty

03
Szybowce należą do samolotów bezsilnikowych. Są stosunkowo tanie i tym samym popularne wśród hobbystów latania. Ciekawostką w szybowcach jest tak zwany balast wodny. Balast pozwala ustabilizować samolot na odpowiednim pułapie, a także gwarantuje łatwiejsze pilotowanie podczas silnych powiewów wiatru. Szybowiec zrzuca balast wodny tuż przed lądowaniem.

Samoloty malowane na jasne kolory

04
90% samolotów malowanych jest na biało lub szaro. Malowanie na jasne kolory pozwala pochłaniać mniej promieni słonecznych, a co za tym idzie, występuje wówczas mniejsze ryzyko nagrzania podzespołu, co mogłoby spowodować jego deregulację. Szybowce są także malowane na biało. Większość z nich wykonana jest ze specjalnych żywic i tworzyw sztucznych, które są bardziej wrażliwe na wysoką temperaturę.

Pierwszy odrzutowy samolot pasażerski

05
Niewiele osób wie, ze de Havilland DH 106 Comet był pierwszym samolotem pasażerskim z napędem odrzutowym wprowadzonym do użytku powszechnego. Ten brytyjski samolot został wprowadzony w roku 1952 roku przez British Airways. Konstrukcja była jednak tak wadliwa i mało wytrzymała, iż po roku wystąpiły już trzy awarie samolotu. Awarie te spowodowane były rozerwaniem poszycia podczas lotu, co skłoniło do zaprzestania produkcji i wycofania samolotów.

Atlanta Hartsfield-Jackson

06
Atlanta Hartsfield-Jackson to obecnie port lotniczy obsługujący największą ilość pasażerów. Ponad 95 milionów osób rocznie przepływa przez Port Lotniczy w Atlancie. Drugie pod tym kątem jest lotnisko w Pekinie, trzecie w Londynie. Port Lotniczy Okęcie im Chopina obsługuje dla porównania 10 milionów pasażerów rocznie.

Coś dla fanów prędkości

07
Samoloty poruszają się z reguły ze stałą prędkością, ale jest to prędkość względem powietrza. Prędkość względem ziemi jest jednak bardzo zróżnicowana i najbardziej uzależniona od prądów strumieniowych. Są to silne wiatry, które wieją na wysokościach przelotowych. Silny prąd strumieniowy w ogon potrafi przyspieszyć lot nawet o kilka godzin, wówczas też prędkość samolotu względem ziemi znacząco się zwiększa.

Opony lotnicze

08
Opona lotnicza to bohater każdego lotu. Podczas startu rozpędza samolot do 250 kilometrów na godzinę i nagrzewa się w tym czasie do co najmniej 100 stopni Celsjusza. Podczas lotu stygnie i osiąga temperaturę 50 stopni Celsjusza. Lądowanie to kolejne obciążenia, konieczność wyhamowania kilkuset ton na odcinku do 1500 metrów. W tym czasie po raz kolejny opony nagrzewają się do ponad 100 stopni Celsjusza.

Ile kosztuje godzina lotu?

09
Nikt do końca nie wie, ile linie lotnicze kosztuje godzina lotu. Wynika to z faktu, że linie ukrywają zarobki swojego personelu, koszty lotniskowe, a także koszty ponoszone na paliwo. Godzina lotu dużego samolotu pasażerskiego to około 40 tysięcy złotych. Taki samolot potrafi jednak transportować nawet kilkaset osób. Tymczasem godzina lotu Myśliwca F-16 to około 50 tysięcy złotych.

Concorde – wehikuł czasu

10
Concordy przestały funkcjonować już jako samoloty pasażerskie. Tymczasem, te najszybsze pasażerskie maszyny na świecie pozwalały na cofnięcie się w czasie. Prędkość samolotu wynosić mogła nawet 2150 kilometrów na godzinę. Pozwoliło to na osiągnięcie czasu lotu z Londynu do Nowego Yorku w nieco ponad 3 godziny. Tymczasem różnica w czasie wynosiła cztery godziny. Wylatując o 17 z Londynu, było się o 16 w Nowym Yorku.

Lotnisko Modlin – lotnisko Luftwaffe

11
Lotnisko Modlin to obecnie cywilny port lotniczy, który jednak ma bardzo ciekawą, wojskową historię. Wraz ze zbliżającym się konfliktem z III Rzeszą, w Polsce opracowano w miejscu dzisiejszego lotniska ważny projekt – utworzenie lotniska lotniczego. Istniejący wówczas tutaj poligon, idealnie się do tego celu nadawał, a wciągu kilku miesięcy utwardzono nawierzchnię tak, że mogła przyjmować samoloty. Szkoda, że lotnisko to przydało się wyłącznie Niemcom, bowiem było jednym z miejsc, w którym stacjonowały samoloty Luftwaffe.

Lotnisko Modlin jako ważne lotnisko wojskowe

12
Lotnisko Modlin aż do XXI wieku było ważnym lotniskiem wojskowym. Znajdowały się tutaj hangary lotnicze, dobudowano drogi kołowania, a z czasem utworzono ważną bazę paliwową. Niewiele osób wie, że tereny te idealnie pasowały na schrony lotnicze dla samolotów. Z czasem lotnisko przekształcono w bazę szkolno-bojową, by wreszcie zrozumieć potencjał tego miejsca dla lotnictwa cywilnego.

Ile kosztowało nas lotnisko w Modlinie

13
Przygotowanie Portu Lotnicze w Modlinie pozornie nie było przedsięwzięciem kosztownym. Całość prac kosztowała 370 milionów złotych, ale ponad 160 milionów dołożyła Unia Europejska. Trzeba jednak pamiętać, że problemy początkowe lotniska, opóźnienia i późniejsze problemy z uruchomieniem, kosztowały podatników około 50 milionów złotych więcej.

Port Lotniczy w Modlinie dla tanich linii lotniczych

14
W zasadzie oficjalnie stwierdzono, że cywilny Port Lotniczy w Modlinie powstał w celu obsługi tanich połączeń lotniczych. Port ten nadaje się do tego idealnie, gdyż dla tanich linii lotniczych jest zdecydowanie tańszy niż Lotnisko Chopina, które przecież jest największym portem lotniczym w Polsce. Tymczasem Modlin znajduje się kilkadziesiąt kilometrów od Warszawy, czyli jest to idealne miejsce na port lotniczy dla tanich przewoźników.

Przepustowość lotniska – garść prawdy

15
Port Lotniczy Modlin został przygotowany tak, aby mógł obsłużyć około 5000 pasażerów dziennie. W rzeczywistości port ten przez długi czas nawet nie zbliżał się do tej ilości. Obecnie obsługuje on około połowę tej ilości pasażerów każdego dnia, choć przyznać trzeba, że przepustowość lotniska rośnie z każdym tygodniem jego działalności.

Samoloty z kodem C

16
Każdy typ samolotu ma swój określony kod. Większość tych, które latają dla tanich linii lotniczych to samoloty z kodem C. Do nich należą między innymi: Airbus A320 czy też Beoing 737. Port Lotniczy Modlin przyjmować ma wszystkie samoloty z tym kodem, a także samoloty mniejsze, w tym również samoloty transportowe typu Cargo.

Kod samolotu zależy od rozpiętości skrzydeł i rozstawu nadwozia

17
Każdy model samolotu ma określoną rozpiętość skrzydeł. To właśnie na podstawie rozpiętości określa się kod samolotu. Tym samym: - Airbus A320 ma rozpiętość skrzydeł 34,1 metra i należy do kodu C, - Boeing 757 ma rozpiętość 38,05 metra i należy do kodu D, - Boeing 747 ma rozpiętość skrzydeł 64,4 metra i należy do kodu E, - AN-225 Mrija o rozpiętości skrzydeł 88,4 metra to samolot kodu F. Jak widać, kody E i F to już prawdziwe lotnicze kolosy. Do przyjmowania takich samolotów niezbędne jest przystosowane do tego lotnisko z odpowiednio szerokim i długim pasem startowym.

Turbulencja – garść ciekawostek

18
Turbulencją nazywamy nieuporządkowany, burzliwy przepływ powietrza o zmiennej prędkości i zmiennym kierunku jego poruszania się. Taka jest oficjalna nazwa tych niebezpiecznych i na pewno nieprzyjemnych zjawisk. Jednak turbulencje mają różne podłoże i mogą być efektem prądów powietrznych. Mogą mieć pochodzenie termiczne, mechaniczne, a także burzowe. Turbulencja jest czymś w rodzaju burzy, czyli połączeniem zimnych i ciepłych jednostek powietrza o zmiennym ciśnieniu.

Mila morska – podstawowa jednostka miary lotniczej

19
Pomimo tego, że samolot znajduje się w powietrzu, to podstawową jednostką miary lotniczej jest mila morska. Jest to dokładnie 1852 metry, co w porównaniu z milą lądową - 1609 metrów, jest pewną stałą, która powstała z: - wygięcia długości łuku ziemskiego, koła wielkiego, czyli dowolnego równoleżnika (np. równika), dla kąta 1 stopnia.

Powietrze jak autostrada

20
Każdego dnia nad ziemią unosi się ponad 5,5 tysiąca samolotów cywilnych. Warto podkreślić, iż są to jedynie loty cywilne. Każdej doby, swój lot odbywa ponad 26 tysięcy samolotów. Ogromne wartości prawda? Takie duże natężenie ruchu lotniczego sprawia, że konieczna jest kontrola przepływu samolotów i ich identyfikacja. Pracuje nad tym Eurocontrol, który tworzy tak zwane tory lotnicze i dla którego pracują kontrolerzy z całego świata. Do ich zadań należy: - kontrola torów lotów samolotów, - sprawdzenie odchyleń od torów lotów, - znajdowanie sytuacji pozornie konfliktowych oraz niebezpiecznych.

Oblodzenie – największy wróg pilotów

21
Nie ma chyba gorszej sytuacji dla pilota oraz samolotu niż oblodzenie. Dotyczy to zarówno samego samolotu jak i pasa startowego. Tym samym, na wszystkich lotniskach instalowane są systemy, które mają przeciwdziałać oblodzeniu. Piloci każdego rejsu są na bieżąco informowani o sytuacji pogodowej. Najbardziej niebezpiecznym zjawiskiem jest albo opad marznącego deszczu, albo tak zwana zmiana cyklu pogodowego. Objawia się ona tym, że samolot pokonuje linię powietrza o dodatniej wartości i wkracza w linie powietrza o temperaturze znacząco niższej, wówczas następuje oblodzenie. Oblodzenie może objąć zarówno elementy kadłuba jak i części mechaniczne, a także pas startowy i jest niezwykle niebezpiecznym zjawiskiem.

Droga startowa a pas startowy

22
Bardzo często pasażerowie samolotów mylą drogą startową z pasem startowym. Tymczasem porównanie tych dwóch, różnych od siebie definicji jest bardzo proste i w zasadzie odbywa się tak samo jak w przypadku dróg samochodowych. Droga startowa może składać się z jednego, dwóch, trzech lub więcej pasów startowych, a każdy samolot może zajmować jeden z nich w celu startu. Jednocześnie samolot potrzebuje całej drogi startowej, aby rozpocząć procedurę startu lub lądowania, natomiast kierunek startu wyznaczają już pasy startowe.

Dreamliner – cudo techniki w inżynierii lotniczej

23
Krytykowany zakup Dreamlinerów przez LOT był według wielu nieprzemyślany. Tymczasem Boeing stworzył jeden z najlepszych, najbardziej nowoczesnych, najbezpieczniejszych i najbardziej zaawansowanych technologiczni samolotów do masowego transportu pasażerów. Minimalne zużycie paliwa przy zachowaniu wielkości i pojemności samolotu, to podstawowy cel, który udało się osiągnąć, stosując zamiast stali kompozyty. Głównie zastosowano tworzywa sztuczne, włókno węglowe i inne, lekkie kompozyty. W samym DreamLinerze zastosowano jedynie 10% stali! Prócz tego w skład tego lotniczego potwora weszło aluminium, tytan i miedź. Osiągnięcie tego, co było zakładane, można uznać za cud techniki, a należące do LOT-u Dreamlinery już zaczęły się spłacać.
©2019 Parking Modlin P7. All Rights Reserved. Designed By Other Media

Search